Pytania i odpowiedzi

Aby zabieg medycyny estetycznej przebiegł bezpiecznie i skutecznie, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalecenia:

Każdy zabieg poprzedza konsultacja, podczas której omawiamy Twoje oczekiwania, stan zdrowia oraz kwalifikujemy do zabiegu. Prosimy, abyś poinformowała nas o:

  • chorobach przewlekłych,

  • aktualnie przyjmowanych lekach (w tym ziołach, suplementach),

  • skłonnościach do powstawania blizn lub przebarwień,

  • alergiach, szczególnie na leki lub preparaty stosowane w medycynie estetycznej.

  • Unikaj leków rozrzedzających krew (np. aspiryny, ibuprofenu, witaminy E)

  • Zrezygnuj z alkoholu na 24–48 godzin przed zabiegiem.

  • Na kilka dni przed zabiegiem unikaj stosowania kosmetyków zawierających silnie działające składniki aktywne, takie jak: retinoidy, kwasy, produkty na bazie alkoholu.

  • Unikaj zabiegów kosmetycznych w miejscu planowanego zabiegu, takich jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja, depilacja woskiem.

  • Pij dużo wody – odpowiednie nawodnienie wspiera regenerację skóry.

  • Przyjdź bez makijażu (dotyczy zabiegów na twarz)

    Prawidłowe przygotowanie skóry, w tym jej dokładne oczyszczenie, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i skuteczności zabiegów medycyny estetycznej. Czysta skóra minimalizuje ryzyko infekcji, podrażnień oraz niepożądanych reakcji po zabiegu.

    Rekomendujemy wykonanie dokładnego oczyszczenia skóry w domu, bezpośrednio przed wizytą, przy użyciu łagodnych preparatów myjących, które nie podrażniają skóry.

  • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego przed zabiegiem.

W przypadku wystąpienia infekcji (np. przeziębienia, opryszczki ) przed zabiegiem, koniecznie skontaktuj się z nami w celu przełożenia terminu wizyty.

  • 4-8 tygodni przed zabiegiem zrezygnuj z depilacji woskiem, depilatorem, pęsetą, żeby nie wyrywać cebulek włosa.
  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry.
  • Na tydzień przed depilacją nie wykonuj peelingu tego obszaru.
  • 4-6 tygodni przed zabiegiem nie opalaj depilowanego miejsca.
  • W dniu zabiegu nie stosuj leków przeciwbólowych.
  • Skóra do zabiegu musi być gładko ogolona, umyta i niczym nie smarowana.

Minimalna przerwa między zabiegami to 6 tygodni. Seria składa się z minimum 3 zabiegów, aby w widoczny sposób zmniejszyć ilość włosów. Efekt gładkiej skóry uzyskujemy po 6-8 zabiegach. Do uzyskania dobrego efektu końcowego ważna jest systematyczność w wykonywaniu zabiegów.

Przed zabiegiem skóra jest dogalana i dzielona kredką na mniejsze fragmenty. Podczas trwania zabiegu kosmetolog i osoba depilowana muszą mieć założone okulary ochronne. Głowica lasera jest delikatnie dociskana do skóry. Strzały oddawane są miejsce przy miejscu na całej depilowanej powierzchni.

Przed zabiegiem skóra jest dogalana i dzielona kredką na mniejsze fragmenty. Podczas trwania zabiegu kosmetolog i osoba depilowana muszą mieć założone okulary ochronne. Głowica lasera jest delikatnie dociskana do skóry. Strzały oddawane są miejsce przy miejscu na całej depilowanej powierzchni.

Depilacja laserem diodowym Light Sheer Duet pozwala trwale usunąć niechciane owłosienie.

Normalnym objawem jest delikatne zaczerwienienie i obrzęk depilowanej skóry.

Zabieg depilacji może być wykonywany 6 tygodni od ostatniej ekspozycji na słońce. Po zabiegu przez ok. 4 tygodnie należy chronić depilowany obszar stosując kremy z SPF 50.

Stosuj delikatne hipoalergiczne kosmetyki, które zmniejszą podrażnienie depilowanego obszaru np. Cethapil, Alantan, Bepanthen. Nie trzyj i nie drażnij dodatkowo skóry, delikatnie osuszaj po umyciu. Nie stosuj antyperspirantów bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej pach. PAMIĘTAJ O OCHRONIE PRZECIWSŁONECZNEJ – depilowaną skórę trzeba osłaniać lub smarować kremem z SPF 50.

Więzka światła laserowego dociera do mieszka włosowego i jest pochłaniana przez barwnik (melaninę) znajdujący się w cebulce włosa. Zabieg jest bardzo precyzyjny – dotyczy tylko cebulek w mieszkach włosowych i nie uszkadza pozostałych tkanek i skóry na depilowanym obszarze.

Depilacja laserowa nie jest zabiegiem bezbolesnym, ale dyskomfort zmniejsza ssące i chłodzące działanie głowicy lasera.

Czy warto wykonać depilację laserową?

Tak!!!

Jesień i zima to najlepszy czas na zabiegi laserowe takie jak laser frakcyjny, laser tulowy, depilacja laserowa.
Planując zabieg laserowy warto dobrze przygotować skórę aby potem umożliwić jej szybkie gojenie.
 
Najważniejszą zasadą jest nieopalanie skóry na słońcu i w solarium już na kilka tygodni przed zabiegiem oraz stosowanie wysokiej fotoprotekcji w kremie. Im skóra jest mniej eksponowana na promienie UV przed zabiegiem, tym zabieg jest mniej bolesny a skóra po zabiegu mniej zaczerwieniona i szybciej się goi. Opalona skóra ulega poparzeniu, dlatego jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu.
W przypadku długiego utrzymywania się opalenizny można wykonać złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka poprzez profesjonalny peeling w gabinecie.
 
Kolejną ważną kwestią jest dobre nawilżenie skóry przed zabiegiem. Większość laserów emituje energię, która kumuluje się w wodzie. Im więcej będzie wody w skórze, tym mocniejszy, lepszy będzie efekt zabiegu. Poza wypijaniem odpowiedniej ilości płynów, warto przed zabiegiem laserowym poddać się mezoterapii igłowej o działaniu nawilżającym. Można zastosować preparaty do mezoterapii na bazie kwasu hialuronowego lub polinukleotydów. Czy wykonujemy pojedynczy zabieg, czy serię zabiegów nawilżających, zależy od wstępnej kondycji skóry. Skóra wysuszona po lecie będzie wymagała intensywniejszej terapii nawilżającej.
 
W trakcie zabiegu laserowego dochodzi do podgrzania wody w skórze i kontrolowanego jej uszkodzenia. Dlatego po zabiegu warto skórze dostarczać składników potrzebnych do szybkiej regeneracji. Poza zróżnicowaną dietą bogatą w białko, zdrowe tłuszcze, witaminy i mikroelementy oraz dużą ilością przyjmowanych płynów,  pomocą w gojeniu okazują się ponownie zabiegi mezoterapii dostarczające aminokwasów, witamin, mikroelementów i kwasu hialuronowego.
Poza nawilżeniem od środka należy stosować kremy nawilżające z wysokim filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 aby uniknąć powstania przebarwień pozabiegowych.
 
Wykonanie zabiegu bezpiecznymi, certyfikowanymi urządzeniami i preparatami a także prawidłowe przygotowanie skóry przed zabiegiem i odpowiednia pielęgnacja po zabiegu to klucz do osiągnięcia najlepszych możliwych rezultatów.

Światło niebieskie, znane również jako HEV (High Energy Visible Light), to część widma światła widzialnego o długości fal w zakresie 400–500 nanometrów. Emitowane jest zarówno przez naturalne źródła, takie jak słońce, jak i sztuczne – ekrany komputerów, smartfonów, telewizorów czy lamp LED. Choć pozornie nieszkodliwe, światło niebieskie ma zdolność wnikania w głąb skóry i wywoływania procesów oksydacyjnych, co z czasem może prowadzić do fotostarzenia, przebarwień oraz zaburzeń bariery ochronnej skóry.

Dlaczego ochrona przed światłem niebieskim jest kluczowa po zabiegach estetycznych i laserowych?Po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, zwłaszcza z użyciem laserów, peelingów chemicznych, mikronakłuć czy mezoterapii, skóra jest czasowo osłabiona, pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej i bardziej podatna na czynniki zewnętrzne — w tym również na działanie światła HEV. W tym okresie dochodzi do intensywnych procesów regeneracyjnych, które mogą zostać zaburzone przez nadmierną ekspozycję na światło niebieskie. Skutki mogą obejmować:

  • nasilenie stanu zapalnego,
  • zwiększone ryzyko przebarwień pozapalnych (PIH),
  • opóźnienie gojenia,
  • pogorszenie efektów zabiegowych.
 

Jak skutecznie chronić skórę?

Po zabiegach rekomenduje się unikanie ekspozycji na ekrany i światło słoneczne w pierwszych dniach rekonwalescencji oraz stosowanie kosmetyków z filtrami przeciwko światłu niebieskiemu, które zawierają m.in. tlenek cynku, dwutlenek tytanu, karotenoidy, niacynamid lub antyoksydanty (witamina C, E, koenzym Q10). Coraz więcej dermokosmetyków oferuje także filtry HEV-protective, które skutecznie chronią skórę również przed tym rodzajem promieniowania.