Jak dbać o okolicę oka

31.10.2021 dr Aleksandra Kościelna

 

Jedno z najczęstszych pytań jakie pada w trakcie konsultacji dotyczy pielęgnacji i zabiegów na okolicę oka.

Główne problemy to zmarszczki, przesuszona skóra, cienie i obrzęki pod oczami.

Problemy zaczynają się już u młodych osób, a to dlatego, że skóra powiek jest najdelikatniejszym obszarem naszego ciała. Jest bardzo cienka, ma zaledwie 0,5mm grubości, podczas gdy pozostałe okolice twarzy 2-2,5mm. Cienka skóra powoduje, że prześwitują płytko położone naczynka krwionośne, co daje efekt cieni pod oczami.

Dodatkowo w skórze powiek prawie nie ma gruczołów łojowych odpowiedzialnych za wytwarzanie ochronnego płaszcza lipidowego, stąd jest bardziej skłonna do przesuszenia.

W tej okolicy jest też duże nagromadzenie komórek odpowiedzialnych za reakcje alergiczne, dlatego ta okolica częściej reaguje zaczerwienieniem i obrzękiem na nowe kremy czy kosmetyki do makijażu.

Utrudniony odpływ limfy powoduje obrzęki i worki pod oczami.

Wreszcie brak tłuszczu pomiędzy skórą a intensywnie pracującym mięśniem okrężnym oka jest przyczyną powstawania zmarszczek mimicznych.

Pielęgnacja domowa to przede wszystkim delikatny demakijaż oraz serum i dobry krem pod oczy.

W naszym gabinecie polecamy kosmeceutyki Neauvia:

CONTOUR EYE SERUM- serum pod oczy i EYE FUSION CREAM – zaawansowany krem pod oczy.

Serum pod oczy zawiera wyłącznie frakcje kwasu hialuronowego o małej masie cząsteczkowej, zdolne przenikać do głębszych warstw skóry, zapewniając silne nawilżenie. Peptydy: Sh-Polipeptide-3, Sh-Oligopeptide-1 stymulują skórę do odbudowy, Hexapeptide-8 wygładza zmarszczki mimiczne i daje efekt liftingu.

Gdy serum się wchłonie nakładamy EYE FUSION CREAMJest on wzbogacony w ekstrakt z planktonu zawierający komponenty usprawniające metabolizm wewnątrzkomórkowy i łagodzące skórę (m.in. GABA). Dzięki metabolitom planktonu kompleksujących żelazo działa degradująco na bilirubinę, a tym samym zmniejsza cienie pod oczami. Działa również aktyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo. Masło shea i ekstrakt z lukrecji gwarantują głębokie działanie nawilżające i łagodzące. Ciekłokrystaliczna struktura kremu zapewnia głęboką przenikalność składników aktywnych w głąb skóry, równocześnie zwiększając potencjał nawilżający kremu.

W gabinecie możemy zacząć od zabiegów nieinwazyjnych takich jak rewitalizujący zabieg RETIX C EYE. Opis zabiegu znajdziecie tutaj: https://medinova.com.pl/offer/list/27/kosmetologia/63/retix-c-eye-ndash-rewitalizacja-okolicy-oka#info

Z zabiegów inwazyjnych największą popularnością cieszy się wciąż toksyna botulinowa, powodująca wygładzenie zmarszczek mimicznych i efekt otwartego, zrelaksowanego oka. Zabieg jest szybki a efekty widoczne już po kilku dniach.

W przypadku podkówek i cieni pod oczami proponuję wypełnienie kwasem hialuronowym lub kwasem hialuronowym z komponentą rewitalizacyjną (Teoxane Redensity II). Efekt zabiegu jest prawie natychmiastowy i utrzymuje się długo, nawet do 1,5 roku.

Jeśli zależy nam na zagęszczeniu i ujędrnieniu skóry powiek, można wykonać zabieg laserem frakcyjnym CO2 lub Tulowym Lavieen , oraz zabiegi mezoterapii.

Efekt zabiegu mezoterapii zależy od zastosowanego preparatu. Może to być kolagen, kwas hialuronowy, witaminy, mikroelementy czy wreszcie najpopularniejsze ostatnio polinucleotydy (NUCLEOFILL SOFT EYE PLUS).

Ze względu na fakt, że skóra powiek jest tak delikatna, proponowane zabiegi muszą być dostosowane do tej okolicy, dlatego stosowane są mniejsze stężenia lub ilości substancji aktywnych, za to aplikowane w seriach po 2-4 zabiegi raz na pół roku.